Топіарії/декоративні деревця
|
|
Топіарії/декоративні деревця
Останнім часом модним елементом декору інтер’єрів є декоративні деревця ручної роботи. Їх ще називають топіарій, або європейське дерево.
Топіарії не імітують дерева, які існують в природі, тому їх крона може бути будь-якої форми. Найпоширенішою є форма шару на штамбі. При їх створенні використовуються різноманітні матеріали: як натуральні (сухоцвіти, шишки, колоски, зернята тощо), так і штучні квіти, плоди, а також стрічки, намисто, камінці та ін.
Різноманіття матеріалів дає можливість створювати топіарій для будь-якого інтер’єру. Вони чудово виглядають на підлозі (якщо великого розміру), на поличках, столиках, барних стійках, у вітринах магазинів, можуть стати оздобленням будь-якого свята.
Топіарій набуває все більшої популярності і у весільному декорі. Таке весільне дерево символізує сімейне щастя та благополуччя. Надзвичайно поширений елемент декору в Європі та США, поступово входить у весільну моду й у нас. Але не всі знають що в Україні здавна невід’ємним атрибутом весільного обряду було деревце, яке ще називалось гільце, або райське деревце. Це був вершечок хвойного дерева, вишні, яблуні. Сучасне весільне деревце виконується у вигляді кулі на штамбі, зазвичай у пастельній кольоровій гаммі з використання живих чи штучних квітів, стрічок, атласу, органзи, бісеру, пір’я та інших матеріалів.
Топіарій ще прийнято називати деревом щастя. Таке дерево, яке є символом успіху, благополуччя, домашнього тепла, завжди приємно отримати в подарунок.
Символіка дерева має давнє коріння. Ще в Старому Завіті згадується образ прадерева – дерева життя. Вічнозелене дерево життя, або світове дерево присутнє в культурах різних народів. Воно символізує організацію світу в просторі та часі, а також сакральне коло як первісну модель світобудови. Крона символізує духовний світ богів, стовбур – земне життя людей, коріння – підземний, потойбічний світ.
Світове дерево є прообразом сучасного букету. Символом світового дерева в українській культурі є й обрядові дерева (напр. «обрядовий дуб», що встановлювався на Трійцю). Дерева чи гілки дерев були атрибутом народних свят – Великодня, Дня св. Юрія, травневих свят, свята Івана Купала, Різдва та Нового року. Одним із втілень дерева життя є «дідух» (різдвяний дід), який виготовляють у вигляді снопа чи композиції із кількох зв’язаних снопиків. Поряд з «дідухом», набувають популярності зараз різдвяні топіарії, великодні (або пасхальні) деревця або ж деревця, які виконують суто декоративну функцію.
|